Pracownia
Projektów
Różnych

1Fundamentem wizji i misji TOTO Pracownia Projektów Różnych jest założenie bycia eko. Wiemy, że brzmi to szumnie i modnie. Co my przez to rozumiemy? Staramy się w swojej całej działalności postępować tak, by wywoływać jak najmniejszy negatywny wpływ na świat, w którym żyjemy. Dzieje się to poprzez realizowanie działań recyklingu i upcyklingu przedmiotów oraz poprzez stosowanie materiałów czy półproduktów biodegradowalnych, przyjaznych środowisku, a więc także człowiekowi i zwierzętom.

Współpracujemy z firmami zajmującymi się zagospodarowaniem szeroko pojętych odpadów. Na naszą małą skalę, staramy się przywrócić do życia przedmioty niechciane, w których użyteczność lub piękno ktoś, gdzieś stracił wiarę. Ratujemy „pacjentów”, których leczenia już nikt nie chciał się podjąć, a diagnoza jednogłośnie została stwierdzona – do wyrzucenia. Szukamy pomysłów na zużycie naszych „śmieci”, niejednokrotnie czerpiąc od lepszych, bogatszych w doświadczenia i z większym stażem. Wracamy do korzeni, starając się stosować tradycyjne metody wytwórcze – na przykład sami produkujemy farbę kredową, której używamy do malowania naszych mebli.

Podejmujemy działania, które w największym stopniu ograniczają wyrzucanie elementów zbędnych przy leczeniu danego „pacjenta”. Do minimum ograniczamy dodatkowe zakupy, aby w Pracowni mieć więcej miejsca na „izbie przyjęć”.

Wyznajemy zasadę minimalizmu. Produkujemy rzeczy potrzebne, funkcjonalne i użyteczne. Zdarza się nam naginać to przykazanie i wytworzyć coś, co jest głównie ozdobą, jednak wtedy jest to wynikiem chęci zagospodarowania posiadanych przez nas „części zamiennych”.

Opieramy się na materiałach jak najbardziej przyjaznych środowisku, biodegradowalnych. Współpracujemy z dostawcami, których lakiery i farby posiadają atesty i certyfikaty. Zależy nam, by pisana wizja ekologiczna TOTO poparta była faktycznymi działaniami. Dlatego też z naszych produktów zadowolone będą zarówno dzieci, którym zdarza się polizać czy podgryźć mebel, jak i dorośli, którzy świadomie decydują się na życie w dobrej relacji ze środowiskiem.